Aktuality

V jaké lhůtě bude podáno vaše přiznání k dani z příjmů fyzických osob? (č.1156)

26.02.2024

Pokud jste se nedohodli s vaší mzdovou účetní na tom, že vám provede roční zúčtování, nebo to ani nebylo ze zákona možné, budete pravděpodobně muset podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2023.

Lhůta pro jeho podání může nastat v různý den. Záleží na tom, zda za vás přiznání podá daňový poradce, nebo zda si ho podáte sami a máte, či nemáte povinně zřízenou datovou schránku a musíte tedy podávat přiznání elektronicky.

• Nemáte datovou schránku a přiznání si podáváte sami v listinné podobě? Lhůta je 2. dubna 2024, ke stejnému dni máte povinnost zaplatit daň.
• Máte datovou schránku a podáte přiznání elektronicky? Pokud přiznání podáte do 2. dubna včetně, je daň splatná rovněž 2. dubna. Pokud podáte přiznání od 3. dubna včetně, nastává splatnost daně až 2. května.

Využijete-li služeb daňového poradce, který za vás podá přiznání v plné moci, může být lhůta prodloužena až do 1. července 2024, kdy zároveň nastává splatnost daně (tedy 3 měsíce po základním termínu).

Proč by vám měl poradce podávat přiznání do 2. dubna? Například proto, že vaše přiznání je natolik komplikované, že si na něj sami netroufáte, nebo chcete mít jistotu správnosti, a proto se na poradce obracíte, a zároveň např. potřebujete mít brzy k dispozici potvrzení o podání přiznání pro vaši banku, u které máte hypotéku, nebo vám vznikne za rok 2023 přeplatek na dani a nechcete na něj dlouho čekat.

Očekáváte naopak, že budete na dani z příjmů za rok 2023 doplácet? Vyplatí se vám požádat o zpracování přiznání daňového poradce a splatnost tohoto doplatku si tak posunout z 2. dubna (příp. 2. května) až na 1. červenec.

Pokud jste OSVČ a máte povinnost podat též přehled ČSSZ a ZP, je lhůta pro jejich podání do jednoho měsíce, ve kterém mělo být daňové přiznání podáno. Doplňujeme, že lhůta pro úhradu doplatku sociálního pojištění na ČSSZ je do osmi dnů po dni, ve kterém skutečně byl či měl být nejpozději podán přehled. Rovněž lhůta pro úhradu doplatku zdravotního pojištění vaší pojišťovně je do osmi dnů po dni, ve kterém byl či měl být podán přehled.

Nejlepší cestou, jak vyřešit svoje přiznání, je samozřejmě kontaktovat svého daňového poradce. Pokud již konkrétního poradce KODAP máte, tak víte, jak na to.

Pokud zatím zvažujete, že byste služeb KODAP chtěli využít, a nechce se vám nikam běhat, můžete vyplnit náš Dotazník, naši poradci se vám ozvou.

Jsem Acy, mohu Vám pomoci?