NSS: Vytvoření holdingové struktury nemůže být automaticky daňovým prohřeškem (č.1181)
18.09.2024
V nedávném rozsudku se Nejvyšší správní soud (NSS) zastal společnosti, které finanční úřad doměřil srážkovou daň z titulu zneužití práva při podnikové restrukturalizaci. V tomto případě došlo k vytvoření holdingové struktury, přičemž stávající společníci prodali vlastní podíly nově vzniklé mateřské společnosti. Majitelé se bránili, že důvodem vytvoření holdingu byla především restrukturalizace obchodních podílů a vystoupení společníka z dceřiných společností. Dalším důvodem pak bylo narovnání obchodních podílů a vytvoření podmínek pro přistoupení nového společníka. Kromě toho měl holding sloužit k budoucím akvizicím. Přitom ovšem také vznikla daňová úspora, protože transakce umožnila vypořádat odcházejícího společníka bez vyplacení podílů na zisku zdaněných srážkou.
Finanční úřad a Krajský soud považovaly jednání žalobkyně za účelové, s cílem vyhnout se zdanění. Argumentovaly, že založení holdingu postrádalo ekonomickou racionalitu a že cílů bylo možné dosáhnout i bez něj. Tvrdily, že nerozdělený zisk byl použit na vyplacení podílu na zisku holdingové společnosti a následně na úhradu kupní ceny obchodních podílů, čímž se obešlo zdanění. To označila daňová správa za zneužití práva.
NSS potvrdil argumenty zakladatelů holdingu s tím, že je nutné posuzovat každý případ individuálně a komplexně, přičemž založení a existence holdingu sama o sobě nemůže být automaticky posuzována jako účelové jednání. NSS dovodil, že daňové orgány a Krajský soud nedostatečně zhodnotily ekonomické a právní důvody založení holdingu a ke klasifikaci transakce jako zneužití práva neměly dostatečné důvody.
I tento pozitivní rozsudek potvrzuje, že eventuální vytvoření holdingové struktury je třeba promyslet ve všech souvislostech a konzultovat její parametry s odborníkem.