Aktuality

Podporu DIP by měl zaměstnavatel dobře zvážit a zorganizovat (č.1157)

29.02.2024

Jak jsme již informovali v e-servisu č. 1140, dlouhodobý investiční produkt (DIP) je od letošního roku novou možností, jak si zajistit stáří úsporami a investicemi a jak na to zaměstnancům může zaměstnavatel přispět částkou až 50 tis. Kč ročně. Z hlediska vlastníků úspor jde o daleko širší a svobodnější spektrum možností, než tomu bylo dosud u příspěvků na penzijní a životní pojištění. První zájemci již proto uzavírají DIP smlouvy, často ale pod tlakem finančních poradců, kteří nyní sami nemají dostatek informací.

V této souvislosti zaměstnavatelům doporučujeme, aby s přípravou vlastního systému příspěvků na DIP zaměstnanců nespěchali a vyčkali upřesnění právních předpisů v polovině letošního roku. Nejde tu jen o rozhodnutí zaměstnanců o jejich preferencích při úsporách a investicích, ale také o racionální technické řešení u zaměstnavatelů tak, aby nedošlo k trvalé dodatečné zátěži pro mzdové účtárny. Zaměstnavatel má právo rozhodnout se nejen zdali a kolik chce přispět. Může svoji podporu také omezit jen na určité produkty nebo poskytovatele DIP a nastavit formu efektivní spolupráce s nimi. Může zaměstnancům omezit i frekvenci změn produktů, na které přispívá. Zaměstnance tím nijak neomezí, protože mu nic nebrání sjednat si více smluv DIP a svobodně se rozhodovat o ostatních investicích nezávisle na zaměstnavateli. Zaměstnanec má navíc možnost odečíst si jím samotným zaplacené příspěvky na daňově podporované produkty spoření na stáří od základu daně až do výše 48 tis. Kč ročně. A tento limit může libovolně rozdělit mezi více produktů (penzijní pojištění, životní pojištění, DIP a pojištění dlouhodobé péče).

Důrazně proto apelujeme na promyšlený přístup. Své strategie a plány ohledně DIP konzultujte nejen se specialisty na správu soukromých financí, ale také s odborníky na zdanění a mzdové účetnictví.

Jsem Acy, mohu Vám pomoci?